می سرا


ودکا کشمش یا عرق کشمش

برای تهیه هر گونه ودکا از مواد خشک یا مایع (شیره) فقط از نوع طبیعی آن میوه استفاده کنید. کشمش یا مویز مورد نظر بایستی بدون رزین بوده و به سایر مواد شیمیایی آلوده نباشد. کشمش سبز از نوعی است که برای نگهداری ظاهر و بازار پسند آنرا با رزین میپوشانند. رزین ماده ای خوراکی است ولی در تهیه ودکا اثر عقب انداختن و یا حتی توقف تخمیر را دارد. مواد مورد لزوم در این مقاله برای تهیه ده بطری ودکای کشمش با درجه متوسط الکلی 40% میباشد.

آمادگی:

نویسنده را باور بر اینست که دوستان عزیز پیش از شروع مراحل مختلف تهیه هر گونه شراب از ضدعفونی کردن ، روش کلی تهیه شراب ، کاربرد جدول انتهورا ، بشکه تخمیر ، کیسه متقال صافی ، قفل هوا (1) یا (2) یا (3) ، همزن ، سیفون کردن ، شیشه کردن مشروب ، آمیزه کردن مشروب ، شکر یا عسل ، انواع مخمر موجود در بازار ، فعال کردن مخمر ، تشتک زدن و یادداشت مراحل مختلف تهیه و آماده سازی شراب برای تعریق و کاربرد آبسنج و الکل سنج اطلاع داشته باشند. مطالعه فرهنگ واژه ها و برای درک کامل چزئیات به پرسش و پاسخ و چه کنم؟ را فراموش نکرده و نیازی به توضیح واضحات نیست.

مواد لازم:

کشمش طبیعی سالم 10 کیلو (هر چه کشمش گوشتی تر باشد بهتر است)

مخمر 5 گرم

شکر یا عسل دو قاشق غذا خوری

آبگرم (داغ یا جوش نباشد) 40 لیتر

ابزار لازم برای تهیه ودکا کشمش:

بشکه درب دار پلاستیکی 60 لیتری

طشت یا لگن و کاسه پلاستیکی

دستکش پلاستیکی یا لاستیکی یک بار مصرف

پاروی چوبی برای همزدن

آب سنج برای تعیین میزان شکر موجود در مراحل مختلف

کیسه بزرگ از جنس متقال یا کرباس برای جدا کردن تفاله تخمیر شده. (کیسه ای از جنس کرباس یا متقال به اندازه 60 در 120 سانتیمتر که بایستی به دقت لبه دوزی و سپس تودوزی و لبه دوزی شده باشد یعنی لبه ریشه ای پارچه نه در داخل و نه در خارج از کیسه دیده نشود و لبه بالائی کیسه را دولا (تا) کرده و چرخ نموده و با ریسمانی محکم از درون محوطه دوخته شده سر کیسه را قابل جمع شدن و گره زدن نمائید. این کیسه ابزار مهمی در جداسازی و صاف کردن اولیه شراب است. پس از هر بار مصرف آنرا زیر و رو کرده و فقط با آب جاری بشویید و بگذارید در آفتاب خشک شود. چنین کیسه ای در بازار نیست و باید خودتان با کمک خیاطی اقدام به دوختن آن نمایید. در هر صورت درون و بیرون کیسه تودوزی شده باشد ولی این طرح کیسه خیلی بهتر و کارآمد تر است)

قیف پلاستیکی

الکل سنج برای تعیین میزان الکل در محصول نهانی

شیشه تمیز و خشک شده با چوب پنبه یا تشتک، حداقل 10 عدد یا یک گالن شیشه ای بزرگ

دفترچه یادداشت های روزانه برای ثبت مراحل انجام شده و وقایع

زمان تهیه: امکان تهیه در تمام فصول (البته تابستان گرم بهتر است)

طرز تهیه:

مرحله اول: تهیه شراب کشمش

قبل از شروع تهیه ودکای خرما و همچنین عرقگیری را مطالعه و بررسی کامل کنید. اطلاعات زیادی را در آن میتوان یافت.

روز نخست

1- کشمش را بطور سطحی بازرسی کنید. لازم نیست آنرا باصطلاح پاک کنید و یا چوب سر آن و یا هسته آنرا بگیرید! در صورت لزوم فقط مواد اضافی یا آشغال آنرا جدا کرده و دور بریزید. اگر کشمش بدون هسته بود بهتر است ولی اثر زیادی در پروسه یا کیفیت تولید ندارد. به مرحله 12 در مرحله سوم (تقطیر ) مراجعه کنید و آنرا با دقت مطالعه کنید.(کشمش را به هیچ عنوان نشویید اگر چه با شن و ماسه و خاک همراه باشد)

2- شکر یا عسل را در نصف لیوان آب نیمه گرم با مخمر کاملا همزده و مخلوط و بگذارید فعال شود.

3- بشکه را در محل مهیا شده (حمام یا گرمخانه) قرار دهید. کشمش را در بشکه ریخته مخمر فعال درون بشکه ریخته حدود 10 لیتر از آب را اضافه کنید.

4- با کمک همزن چوبی تا حد امکان مخلوط را در بشکه هم بزنید تا رنگ پوست کشمش تغییر کند. با این عمل هم پوسته کشمش را خراشیده اید و هم کمک به نفوذ آب در کشمش کرده اید. رنگ مایع موجود نیز تغییر مییابد و کدر میشود. بقیه آب را اضافه کنید و دوباره آنرا هم بزنید. درب بشکه را ببندید.

5- آنچه را که گذشته با ذکر تاریخ یادداشت کنید.

روز دوم

روزی یکبار به بشکه سر بزنید و با کمک پاروی تمیز و خشک ، مخلوط را کاملا هم بزنید. (کیفیت را یادداشت کنید)

روز پنجم

روزی دو بار به بشکه سر بزنید و شراب در حال تخمیر را هم بزنید. کم کم بوی تخمیر را باید حس کنید و بالا آمدن سطح کشمش در حال تخمیر را بر سطح مایع مشاهده میکنید.

روز هفت یا هشت

کشمش کاملا خیس خورده و آبدار شده (ورم کرده) است با دستکش و بکمک فشار انگشتان تا آنجا که امکان دارد کشمش را له کنید. (اگر امکان دارد هر بار مقداری در لگن پلاستیکی ریخته و دستهای خود را بشوئید و با کمک پای برهنه کشمش را که مانند انگور متورم شده است ، له کنید و به بشکه اصلی بازگردانید)

از روز دهم

بشکه در حال غلیان است و الکلاز ها با سرعت شیرینی کشمش را تبدیل به الکل میکنند و بوی اکسید کربن در محل نگهداری بشکه کاملا حس میشود. تفاله کشمش در حال ته نشین شدن است. شیرینی محتویات درحال تخمیر را آبسنجی کنید. روزی دو یا سه بار هم زدن و یادداشت وقایع فراموش نشود.

روز چهارده یا پانزده

آنقدر ادامه دهید تا تمام تفاله کشمش ته نشین شود و روی سطح تخمیر شده را فقط هسته و چوب کشمش تشکیل دهد.

اینک زمان آنست که شراب خام کشمش را تصفیه کرده و از تفاله و هسته جدا سازید. از کیسه و لگن پلاستیک استفاده کنید و با کمک ظرفی تمیز و پلاستیک (کاسه) کم کم محتویات بشکه را درون کیسه انتقال و تا حد امکان آنرا بفشارید تا مایع غلیظ و کدر شراب اولیه کشمش از تفاله جدا شود.

(توجه: هرچند تفاله باقیمانده قابلیت ودکا گیری را دارد ولی بهتر است از این عمل خودداری کنید چون ممکن است نتیجه کار کدر نمودن ودکای شما شود مگر آنکه قبلا یکی دو بار از قبل تمرین کرده باشید. در کارخانه های تهیه مشروبات الکلی که تمام این پروسه بکمک ماشین و بطور نیمه اتوماتیک انجام میشود ، این تفاله را خشک نموده و برای دامداری ها یا تهیه کود گیاهی استفاده میشود. بزبان ساده تر به ریسک و زحمت تمیز کردن و فیلتر کردن مشروب حاصل از تفاله نمی ارزد و ارزش اقتصادی ندارد ولی اگر مایل باشید میتوانید از این تفاله ودکا بگیرید اگر چه بازده آن زیاد نیست و قدری شیرین تر از ودکای حاصل از شراب کشمش است. در هر صورت بخاطر طعم ودکا خوب ، الکل حاصل از تفاله را با ودکای کشمش مخلوط نکنید)

مرحله دوم:

عرقگیری: از شراب کشمش

لوازم عرقگیری: همان ابزار تهیه ودکا از خرماست.

لوازم عرقگیری:

الف- یک لوله مسی یا استیل با قطر داخلی 8 میلیمتر و طول حداقل 100 سانتیمتر (قابل تهیه از فروشگاه لوازم اتوموبیل یا تعمیر یخچال و رادیاتور). اگر خودتان وارد نیستید در همان محل میتوانند آنرا مارپیچ کنند.

ب- دو لوله پلاستیک شفاف (بیرنگ) با قطر داخلی 10 میلیمتر و طول حداقل حدود 150 سانتیمتر و 100 سانتیمتر (قابل تهیه از فروشگاه لوازم کامیون – لوله ایست فشار قوی که برای ترمز بادی بکار میرود).

پ- دیگ زودپز یا دیگ پخت با ارتفاع و ظرفیت حداقل ده لیتری با سوپاپ اطمینان قابل جدا شدن از دیگ که دارای درجه حرارت سنج باشد.

اگر صنعتگر مورد اعتمادی را سراغ دارید ساختن دیگ پخت آسان است و میتواند از جنس مس یا آلومینیوم ساخته شود. برای آشنایی بیشتر تصاویر مختلفی را خواهید دید که به طرز کار و عملکرد دیگ پخت کاملا آشنا شوید. این موضوع بسیار مهم است که از نحوه عملکرد این دیگ کاملا اطلاع داشته باشید. در ضمن برای تهیه سایر عرقیات مفرح نیز قابل استفاده است.

ت- الکل سنج و لوله آزمایش

ث- گیره نگهداری و مهار لوله پلاستیک

ج- منبع حرارت

چ- آب سرد روان

سعی کنید نقش و عملکرد و کاربرد ابزار تصویری را خوب بخاطر بسپارید.

مرحله سوم:

تقطیر:

قبل از هر اقدامی بیاد داشته باشید الکل ماده ایست فرار و سریع الاشتعال بخصوص اگر بصورت گاز باشد.

1- دیگ پخت را تا سه چهارم حجم آن از شراب خام کشمش پر کنید.

2- درب دیگ را بسته و لوله پلاستیکی را روی زائده سوپاپ دیگ سوار کنید و آنرا کاملا آب بندی کنید که بخار از آن خارج نشود.

3- منبع حرارت (گاز بهترین است) را روشن کنید.

4- لوله 150 سانتیمتری پلاستیک را به سر لوله مارپیچ مسی یا استیل وصل کرده و لوله 100 سانتیمتری را نیز به انتهای لوله مارپیچ محکم کنید.

5- لوله مارپیچ را در سینک ظرفشویی قرار داده و راه خروج آب ظرفشویی را ببندید.

6- شیر آب را باز کنید تا لوله مارپیچ کاملا زیر آب بماند (غرقآب شود).

7- سر خروجی لوله پلاستیک را درون لیوانی تمیز وارد کرده و با گیره محکم کنید که دستتان آزاد باشد.

8- با دقت مواظب لوله پلاستیک باشید که پیچ خوردگی یا انسداد نداشته باشد و عمل عرقگیری با اشکال مواجه نشود.

9- مواظب درجه حرارت دیگ باشید و دایم آنرا کنترل کنید.

توجه: درجه حرارت نشان داده شده روی عقربه حرارت سنج نباید از حدود 75 درجه سانتیگراد تجاوز کند. با آنکه میدانیم الکل اتیلیک در حدود 78 درجه سانتیگراد تصعید میشود ولی بدلیل آنکه حرارت سنج دیگهای زودپز در محوطه خالی بالای دیگ قرار دارد و میله حساس (المنت حرارتی) داخل مایع در حال پخت نیست اختلاف زیادی با گرمای فضای خالی بالای دیگ پخت وجود خواهد داشت و همیشه گرمای درون مایع پخت چند درجه گرمتر از محفظه بالائی دیگ وجود خواهد داشت. در کارخانجات تهیه مشروبات الکلی و با وجود امکانات فراوان ابزاری ، درجه حرارت داخل مایع پخت را در حدود 70 درجه سانتیگراد نگه میدارند ولی درجه دوم که در مکان خالی از مایع بالای دیگ پخت قرار دارد درجه کمتری را نشان میدهد. اگر درجه حرارت بالا رود عرق (الکل) تولیدی همراه با تفاله مایع موجود در دیگ پخت خارج میشود و فیلترینگ الکل حاصل قدری مشکل است. اگر به چنین مشکلی برخوردید محصول ناخالص (الکل کدر) بدست آمده را با پخت بعدی مخلوط کنید و پخت را ادامه دهید. از طرف دیگر اگر با حرارت زیادتری الکل متصاعد شود طعم بدی را خواهد گرفت که خوش آیند ذائقه نیست. در برج تقطیر این مشکل حل شده و درجه حرارت خروجی نشان داده میشود و هرگونه تولید دیگر به داخل مخزن پخت باز میگردد.

10- پس از مدت کوتاهی (حدود 15 تا 20 دقیقه) بخار الکل (الکل تصعید شده از شراب) را در ابتدای لوله که به دیگ وصل شده خواهید دید. اگر ظرف این مدت بخار تصعیدی الکل مشاهده نشد و محصولی بدست نیامد کمی حرارت را زیاد کنید و حدود پنج دقیقه دیگر ادامه دهید و اگر بازهم نتیجه ای حاصل نشد کمی بیشتر حرارت را اضافه کنید تا سیلان الکل سرد شده را بدرون ظرف یا لیوان مشاهده کنید. با کمی تمرین میزان حرارت مطلوب را خواهید یافت. در این مرحله الکل حاصل به ظرف مربوطه به آهستگی و مداوم جاری میشود و نیازی به کم یا زیاد کردن حرارت نیست. عمل پختن شراب و نتیجه آن تصعید الکل تمیز و بدون ذرات معلق نیاز به قدری تمرین دارد و اگر حرارت زیاد و مشروب شما کدر شد آنرا به پخت بعدی اضافه کنید.

11- از این مرحله ودکای شما پس از مرحله سرد شدن و عبور لوله مارپیچ بصورت مدام و ریزش نازکی به درون لیوان میریزد.

12- در هر پخت به میزان یک سوم استکان از تولید اولیه را (حدود 50 سی سی از سر تقطیر) دور بریزید و لوله خروجی را بدرون ظرف تولید راهنمایی کنید.

13- به محض آنکه آب درون سینک ظرفشویی گرم شد ( حدود 40 درجه سانتیگراد یا با فرو کردن انگشت در آب احساس گرما نمودید) شیر آب سرد را باز کرده و زیرآب یا سیفون سینک را بکشید تا آب تعویض و خنک شود. دایم این مرحله را بمحض گرم شدن آب تکرار کنید.

14- با رعایت دایمی مرحله 9 و پس از قدری تحمل لوله آزمایش را از ودکای جاری شده پر کنید و درجه الکل را آزمایش نمایید.

15- در آغاز درجه الکل حدود 55 درجه یا بیشتر است (اگر کمتر بود نگران نباشید ، شیرینی خرما زیاد نبوده است) تنها اثر آنست که کمتر از میزان پیش بینی شده ، عرق تهیه میشود.

16- سر لوله را در شیشه گذاشته و بگذارید سیلان الکل ادامه یابد. (مرحله 9 را بیاد داشته باشید)

17- وقتی نیمی از شیشه پر شد از مرحله 12 پروسه را تکرار کنید.

18- زمانی که شیشه نیمه پر شد درجه الکل پروسه عرقگیری کاهش مییابد و تا زمانیکه الکل سنج درجه حدود 22 را نشان دهد ادامه دهید که تقریبا شیشه معمولی شما پر شده است.

19- گاز را خاموش کرده و بگذارید تا دیگ از جوشش بیافتد. در این مرحله دیگر از لوله مایعی خارج نمیشود

20- درب دیگ را با دقت باز کرده و با کمک دستگیره محتویات آنرا دور بریزید.

از مرحله 1 شروع کنید و آنقدر ادامه دهید تا شراب خام موجود در بشکه تمام شود.

اگر همه مراحل را درست عمل کرده باشید بیش از 5 لیتر ودکای کشمش با درجه الکلی حدود 40% دارید. همه شیشه ها را درون شیشه (جار) بزرگی ریخته تا دارای درجه الکلی مساوی شود. با کمک قیف و پیمانه مجددا شیشه ها را تا 5 سانتیمتری گلوی آن پر کرده درب آنرا با چوب پنبه یا تشتک محکم کنید. روی شیشه ها برچسب زده و با ذکر تاریخ مشروب خود را نامگذاری کنید.

با تبریک از این لحظه مشروب شما آماده مصرف است. این مشروب را میتوان آمیزه نموده و یا فیلتر زغالی کنید تا جا افتاده و خوش طعم شود. این لیکور بعد از سرد کردن در یخچال قابل مصرف است.

کلیه ظروف و لوله ها را کاملا شسته و تمیز و ضدعفونی و برای بار دیگر در محل تمیزی نگهداری کنید. به دفتر یادداشت خود هم سری بزنید و از این تجربه یاد کنید.

برچسب‌ها: ,

79 Responses to “ودکا کشمش یا عرق کشمش”

 1. # Anonymous ناشناس

  آیا الکل ودکایی که از تعریق کشمش بدست می آید سمی نیست با تشکر از شما  

 2. # Anonymous ناشناس

  خداوند ÷در ارامنه عزیز هموطنان خوب مارا بیامرزد که بدون این همه زحمت عرقکشمش را بدست ما میدادند ولی افسوس همه انها را با کسخولی هر چه تمامتر فراری دادیم  

 3. # Anonymous ناشناس

  ی سوالی .تو روش من نه از مخمر خبریه نه از عسل وشکر ضمنا مقدار اب دو برابر حجم کشمشه
  ضمنا زمان یک ماهه  

 4. # Anonymous ناشناس

  آقا سلام خیلی مردی
  ما یه مشکل داریم وقتی در حال کشیدن هستیم الکل سنج روی مثلا یه یکو نیم لیتر اول 60 درجه رو نشون می ده ولی وقتی میونه و خنک میشه 10 تا کم می کنه از درصد الکل این دلیلش گرمای اولیشه یا اینکه یه جای کار ما اشتباهه !
  ممنون میشم کمک کنی .  

 5. # Anonymous ناشناس

  سلام استاد
  اگر امکانش هست بهترین راه برای افزایش سرعت تعریق را توضیح دهید
  آیا چنین کاری معقول هست؟
  آیامی توان کاری کردکه درکوتاهترین زمان بیشترین مقدار ودکارابدست آورد؟  

 6. # Anonymous ناشناس

  سلام
  میشه بهم کمک کنید
  من میخوام بوی عطر زخم عرق کشمش را از بین ببرم. چیکار باید بکنم؟
  لازم به توضیح آنکه من با این عرق؛ ویشنوکا انداختم که حالا میبینم بوی زخم کمی اذیت میکنه.
  راه حلی برای این مورد دارید؟؟  

 7. # Anonymous ناشناس

  جسارتا شما وقتی می خورید جنایت نمی کنید؟به همدیگر فحش نمی دهید؟شهوتتان را در مورد اطرافیانتان کنترل می کنید؟  

 8. # Anonymous ناشناس

  SALAM SAGHIYE AZIZ MAN DAR JAYE DIGAR HAM AZ SHOMA IN SOAL RA PORSIDAM KE DAR ROOZE SEVVOME MARHALEYE TAKHMIR (3 ROOZ PAS AZ KESHMESH AB ANDAKHTAN)CHIZI SHABIHE KAPAK ROOYE OON DIDAM MOSHKELI DAR FARAYANDE TAKHMIR NADARE?
  BA SEPASE FARAVAN  

 9. # Anonymous ناشناس

  SALAM SAGHIYE AZIZ MAN DAR JAYE DIGAR HAM AZ SHOMA IN SOAL RA PORSIDAM KE DAR ROOZE SEVVOME MARHALEYE TAKHMIR (3 ROOZ PAS AZ KESHMESH AB ANDAKHTAN)CHIZI SHABIHE KAPAK ROOYE OON DIDAM MOSHKELI DAR FARAYANDE TAKHMIR NADARE?
  BA SEPASE FARAVAN  

 10. # Anonymous ناشناس

  سلام جناب
  اول از هر چیزی میخواستم خیلی خیلی از زحمتی که کشیدین ازتون تشکر کنم و هر وقت که عرق خرمای من آماده شد مطمئنا به سلامتی شما میخورمش.
  فقط یه سوال داشتم اگر هرچی زودتر به من جواب بدین خیلی خیلی ازتون ممنون میشم. من حدود بیست کیلو خرما رو پاک کردم و طبق مراحل شما پیش رفتم.ولی آب کافی نریختم یعنی 80 لیتر ولی فردای اون روز که دیدم خیلی خرمام سفته بهش مقدار مانده رو آب اضافه کردم. الان 5 روز گذشته ولی خرمام اصلا پف نمیکنه !!! همونطور آبکیه. میشه بهم بگین چطوری باید عرقمو نجات بدم . خیلی ازتون ممنون میشم.
  با تشکر فراوان از شما  

 11. # Anonymous ناشناس

  حالا با رزین دار درست کنیم چی میشه؟دوستم اینجوری درست میکنه مشکلی هم نداره  

 12. # Anonymous ناشناس

  شما که جای دیگه گفته بودید شکر در عرق گیری مجاز نیست و خطرناک.؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  

 13. # Anonymous ناشناس

  من عرق گرفتم امابوی بدی میده میخواستم بدونم برای چی؟  

 14. # Anonymous ناشناس

  mishe raveshe sakhte sagio tozih bedi  

 15. # Anonymous ناشناس

  درود به شما و من با کشمش چند ماه پیش انداختم و دقیق به دستورات شما عمل کردم اما در همان ابتدای کار بوی بدی گرفت شراب کشمشم و من فکر کردم این بو بعد از تقطیر از بین خواهد رفت اما اینطور نشد و من نتونستم از این ودکای عالی (از نظر گیرایی و الکل) استفاده کنم و کلا بی خیال شدم واینم بگم که با دما های مختلف عرقگیری کردم و تفاوتی حاصل نشد . حالا دارم یا سیب همین کار را انجام میدم و میبینم باز هم همان بوی بد را بعد از 3 روز به خود گرفته در حالی که من مخمر را هم تغیر دادم اما نمیدونم چرا این بوی گند که بین بوی ترشیدگی و بوی سوختگی است از سر ما دست بر نمیدارد . از شما عاجزانه کمک میخوام ساقیه عزیز. ممنون از زحمات شما  

 16. # Anonymous ناشناس

  داداش اینا رو از کجا کپی کردی بگو بریم تصویرشم ببینیم  

 17. # Anonymous ناشناس

  بوی بد عرق کشمش به احتمال زیاد بخاطر استقاده از کشمشی است که بهش مواد نگهدارنده و پارافین زدند و باید از کشمشی استفاده شود که نگهدارنده نداشته یاشد. در ضمن اون عرق هایی که بوی بد میدن رو در بیری هایی تا نصفه پر کنید و بصورت خوابیده(افقی) بگذارید به مذت 2 ماه یا بیشتر به همان حالت باقی بماند، بوی بدش از بین میرود.  

 18. # Anonymous ناشناس

  سلام
  با 40 کیلو کشمش عرق انداختم .بعد از 3 هفته هیچ تغییری انجام نشده.کشمش بی دانه پلویی بود. هنوز مایع شیرین هست. البته هیچ واکنشی انجام نشد . . 2-3 ماه پیش با همین کشمش عرق خوبی گرفتم.
  نوع کشمش رو عوض کردم . فله ای خریدم . پر از چوب خوشه انگور و خاکه. آیا شستن کشمش مشکلی پیش میاره یانه؟
  لطفاً راهنمایی کنید  

 19. # Anonymous ناشناس

  salam
  dige aragh giri mikhastam kasi soragh dare lotfan behem mail bezanid
  hamid_badboy12@yahoo.com  

 20. # Anonymous ناشناس

  doroood bar shoma  

 21. # Anonymous ناشناس

  با سلام و درود فراوان دوست گرامی
  من چند بار انداختم اما بیشتر از 35 % نمیده شکر و مخمر هم زیاد تر کردم اما فایده نداره لطفا راهنمایی کنید  

 22. # Anonymous ناشناس

  براي رفع بوي بد، تقطير اول را با اب مخلوط كرده و دوباره تقطير كنيد. كيفيت بسيار بالا بدست ميايد البته مال من بيشتر از ٣٠ درصد نشده.  

 23. # Anonymous ناشناس

  آقا این مخمر رو که میگید از جا پیدا کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!  

 24. # Anonymous ناشناس

  از نظر علمی جالب بود، ولی چه کاریه خوب یه 5 لیتری میخریم حالشو میبریم، البته مواظب باشید این روزا الکل گندم دوباره قانونی شده، با آب قاتی میکنن بجای عرق کشمش میفروشن!

  به سلامتیه دوستی که این مطلب-و N ساله پیش نوشته...  

 25. # Anonymous ناشناس

  با سلام به ساقی عزیز من میخوام بدونم که برای 5 کیلو کشمش چند عدد قرص مخمر وچند قاشق ق.ز.خ لازمه با سپاس  

 26. # Anonymous ناشناس

  با سلام به ساقی عزیز من میخوام بدونم که برای 5 کیلو کشمش چند عدد قرص مخمر وچند قاشق ق.ز.خ لازمه با سپاس  

 27. # Anonymous feri

  با سلام من همیشه عرق کشمش خوبی درست میکنم اما این بار میزان الکل خیلی پایینه در حد 5 درصد اگه میشه راهنمایی کنید که مشکل از کجاست با کمال تشکر  

 28. # Anonymous ناشناس

  salam ,man 10 kilo keshmehs andakhtam,alan roze 10 ama hanoz shirine,yekam jash sarde,mikhastam bedonam kharab shode ya bishtar tol mikeshe?  

 29. # Anonymous ناشناس

  سلام من روز سوم که کيشميش خوابندم بوی ترشيدگی گرفته مشکل از کجاست و چه بايد کرد ؟
  يعنی خراب شده ؟؟  

 30. # Anonymous mamad

  ostac che ta'mhai mishe be araghe keshmesh ezafe kar?  

 31. # Anonymous ناشناس

  با درود
  ساقی عزیز واقعا دس مریزاد، الان که دارم این کامنت رو به عنوان تشکر و قدردانی ارسال می کنم در حال تعریق دومین بطری ودکا کشمش هستم و خدا رو شکر بطری اول با موفقیت کامل پر شد.
  صمیمانه سپاسگذارم ، و فردا شب به همراه دوستان اولین پیک رو به سلامتی شما بزرگوار نوش می کنیم.
  سپاسگذار از زحماتت  

 32. # Anonymous ناشناس

  با درود
  ساقی عزیز واقعا دس مریزاد، الان که دارم این کامنت رو به عنوان تشکر و قدردانی ارسال می کنم در حال تعریق دومین بطری ودکا کشمش هستم و خدا رو شکر بطری اول با موفقیت کامل پر شد.
  صمیمانه سپاسگذارم ، و فردا شب به همراه دوستان اولین پیک رو به سلامتی شما بزرگوار نوش می کنیم.
  سپاسگذار از زحماتت  

 33. # Anonymous ناشناس

  salam dadash azat mamnunam be yadet khordim be salamatit mamnun man gereftam khili khub shod  

 34. # Anonymous ناشناس

  doa konid vase manam khoob beshe emrooz rooze 13omeshe hameye tofale ha tah neshin shode booye alkol gerefte ,faghat az marahele 2vom mitarsam
   

 35. # Anonymous ناشناس

  doa konid vase manam khoob beshe emrooz rooze 13omeshe hameye tofale ha tah neshin shode booye alkol gerefte ,faghat az marahele 2vom mitarsam
   

 36. # Anonymous ناشناس

  doa konid vase manam khoob beshe emrooz rooze 13omeshe hameye tofale ha tah neshin shode booye alkol gerefte ,faghat az marahele 2vom mitarsam
   

 37. # Anonymous ناشناس

  سلام.من چند بار درست کردم.نمیدونم چرا مشروبم بوی فاضلاب میده.الکلش بالا هست.خوبم گیرایی داره.در ضنم میشه تا 10 روز بکشیمش؟
   

 38. # Anonymous ناشناس

  سلام ساقی عزیز با تشکر از مطالب ارزشمند شما
  تو طرز تهیه این عرق کیشمیش و عرق خرما نصب قفل هوا رو نگفتید؟میشه توضیح بدید چرا؟از نظر مشروب سازی مگه تهیه هر مشروبی احتیاج به قفل هوا نداره؟  

 39. # Anonymous ناشناس

  سلام
  من تمام مرحل رو انجام دادم. ولي بعد از مرحله ته نشين شدن روي مايع كپك زد. دليلش از چيه؟
  حالا چيكار كنم؟  

 40. # Anonymous ناشناس

  سلام
  من تمام مرحل رو انجام دادم. ولي بعد از مرحله ته نشين شدن روي مايع كپك زد. دليلش از چيه؟
  حالا چيكار كنم؟  

 41. # Anonymous ناشناس

  سلام
  من قبلا عرق کشمش درست کردم بچه که بودم پدربزرگم مرتب درست میکرد تو ذهنم مونده بود طرز تهیه عرقو یادمه گونی گونی کشمش پاک میکردیم حالا بعد از اون همه سال من حدود10 کیلو مویز خریدم زودپزو وسایل جانبیش ولی از مخمر اصلا استفاده ای نکردم چوب کشمشارو گرفتم 3عدد بشکه 20 لیتری تهیه کردم کشمشارو تو بشکه ریختم آب واضافه کردم تا جایی که تمامی کشمشارو پوشش داددر بشکه رو کاملا بستم هر 3 روزی یک بار با دست کاملالهشون میکردم تا 15روزکه اصلا صافشم نکردم همون کشمشاروکه ملات بهشون میگم تو زودپزمیریختم حدودا3/4زودپز.بعدزیرپیک نیک و روشن میکردم باحرارت خیلی کم که باعث میشه عرق شفافی بدست بیاد اگرزیراجاق زیاد بشه عرق کدربدست میاد خلاصه خیلی خوش طعم شده بود و با4.5 پیک پاتیل بودیم هیچ مشکلی هم وجود نداشت فقط تو اسباب کشی مادرمون زودپزودید پدرش اومد جلوچشماش و زودپزبیچاره رو 50 تیکه کردولی کور خوند چون ماالان خونه مجردی داریم قربان همگی شما...  

 42. # Anonymous ناشناس

  من قبلا عرق کشمش درست کردم بچه که بودم پدربزرگم مرتب درست میکرد تو ذهنم مونده بود طرز تهیه عرقو یادمه گونی گونی کشمش پاک میکردیم حالا بعد از اون همه سال من حدود10 کیلو مویز خریدم زودپزو وسایل جانبیش ولی از مخمر اصلا استفاده ای نکردم چوب کشمشارو گرفتم 3عدد بشکه 20 لیتری تهیه کردم کشمشارو تو بشکه ریختم آب واضافه کردم تا جایی که تمامی کشمشارو پوشش داددر بشکه رو کاملا بستم هر 3 روزی یک بار با دست کاملالهشون میکردم تا 15روزکه اصلا صافشم نکردم همون کشمشاروکه ملات بهشون میگم تو زودپزمیریختم حدودا3/4زودپز.بعدزیرپیک نیک و روشن میکردم باحرارت خیلی کم که باعث میشه عرق شفافی بدست بیاد اگرزیراجاق زیاد بشه عرق کدربدست میاد خلاصه خیلی خوش طعم شده بود و با4.5 پیک پاتیل بودیم هیچ مشکلی هم وجود نداشت فقط تو اسباب کشی مادرمون زودپزودید پدرش اومد جلوچشماش و زودپزبیچاره رو 50 تیکه کردولی کور خوند چون ماالان خونه مجردی داریم قربان همگی شما...  

 43. # Anonymous ناشناس

  من قبلا عرق کشمش درست کردم بچه که بودم پدربزرگم مرتب درست میکرد تو ذهنم مونده بود طرز تهیه عرقو یادمه گونی گونی کشمش پاک میکردیم حالا بعد از اون همه سال من حدود10 کیلو مویز خریدم زودپزو وسایل جانبیش ولی از مخمر اصلا استفاده ای نکردم چوب کشمشارو گرفتم 3عدد بشکه 20 لیتری تهیه کردم کشمشارو تو بشکه ریختم آب واضافه کردم تا جایی که تمامی کشمشارو پوشش داددر بشکه رو کاملا بستم هر 3 روزی یک بار با دست کاملالهشون میکردم تا 15روزکه اصلا صافشم نکردم همون کشمشاروکه ملات بهشون میگم تو زودپزمیریختم حدودا3/4زودپز.بعدزیرپیک نیک و روشن میکردم باحرارت خیلی کم که باعث میشه عرق شفافی بدست بیاد اگرزیراجاق زیاد بشه عرق کدربدست میاد خلاصه خیلی خوش طعم شده بود و با4.5 پیک پاتیل بودیم هیچ مشکلی هم وجود نداشت فقط تو اسباب کشی مادرمون زودپزودید پدرش اومد جلوچشماش و زودپزبیچاره رو 50 تیکه کردولی کور خوند چون ماالان خونه مجردی داریم قربان همگی شما...  

 44. # Anonymous ناشناس

  سلام به همگی من برای اولین بار این کارو کردم خوبم دراومده میزان الکلشم 38 نشون میده فقط یه سوال دارم این عرقی که میگیریم سمی نیست یکی جواب بده مرسی
   

 45. # Anonymous ناشناس

  نه داداش سم کجا بود ول کن این حرفها رو،فقط زمان عرق گیری حواست باشه چوب کشمشها همراه شراب داخل دیگ ریخته نشود،چون میگن اونوقت الکل چوب تولید میشه که برای سلامتی ضرر داره و باعث کوری آدم میشه  

 46. # Anonymous ناشناس

  با سلام خدمت شما ساقی عزیز
  من چند روز پیش که چند بطری عرق گرفتم وقتی آوردم خونه متوجه شدم که بویی ما بین ترشیدگی و گندیدگی داره
  که نسبت به دفعات پیش که قشنگ بوی کشمش میدداد فرق داره دیگه راستش جرات خوردنش رو نداشتم
  گفتم نکنه خراب شده باشه و به بدن ضرر بزنه!
  خواستم سوال کنم که دلیلش میتونه چی باشه؟؟
  و قابل خوردن هست؟  

 47. # Anonymous ناشناس

  دوستان لطفا بگین ک از روز هشتم میشه مرحله دوم یعنی عرق گیری رو شروع کرد یا نه؟
  بار اول بدون مخمر یکماهه گرفتم خوب بود  

 48. # Anonymous ناشناس

  چرا هیچ کس این سوال رو جواب نمید!1روزه دارم کل اینترنت رو زیرو رو میکنم هر جا هم کسی این سوال رو پرسیده هیچ کس جواب نداده!ایاوجود دانه های انگور سیاه در کشیدن عرق تولید الکل چوب میکنه یا نه؟؟؟؟  

 49. # Anonymous ناشناس

  با سلام وتشکر برای راهنمایی خوبتون. زمانی که کشمش یا مویز در حال رسیدن است دمای هوای محوطه چند درجه باشد خوب است؟ با تشکر  

 50. # Anonymous ناشناس

  ساقی به عشق نفست که حقه الان در مرحله اخر هستم و به عشق خودت مست پاتیل عشقی به مولا پیک اول به سلامتی خودت زدم  

 51. # Anonymous ناشناس

  داداشا كسي شماره ساقي سراغ داره  

 52. # Blogger bahman khani

  سلام دوستان
  من چند بار عرق كشمش كشيدم ولي به جزء دفعه اول هر بار كه عرق ميندازم بعد از دو روز روي آب دبه كپك ميبنده ؟؟؟
  كشمش آفتابي هم ميگيرم و خودم تميز ميكنم البته كپك و جوع ميكنم ديگه كپك نميبنده و عرقشم خوب ميشه ولي كپك نميدونم چرا ميبنده؟؟؟؟؟؟؟
   

 53. # Blogger hasan amini

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 54. # Blogger hasan amini

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 55. # Blogger hasan amini

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 56. # Blogger hasan amini

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 57. # Blogger hasan amini

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 58. # Anonymous ناشناس

  من خودم چند ساله که عرق تهیه میکنم هم از کشمش و هم انگور که چون انگور رو فقط میشه تو فصلش انداخت (ماههای مرداد و شهریور) اما خودم انگورو بیشتر دوست دارم.دلیل کپک زدن اینه که هوا وارد دبه میشه اگه زیاد نبود مشکلی نداره فقط باید درب دبه رو پلاستیک گذاشت و بعد از اینکه درب رو سفت کردین با چسب های نواری پهن دو سه دور میپیچیم تاهوا نفوذ نکنه هر دو سه روز یکبار درش رو باز میکتیم و یه همی میزنیم بعد مراحل چسب زدنو ادامه میدیم تا اینکه بوی الکل بیاد که معمولا 15 تا 20 روز طول میکشه و مراحل تقطیرو انجام میدیم.  

 59. # Anonymous ناشناس

  از تقطیر نیست.موقع تخمیر .مایع تخمیر زیاد مانده شده است.و بوی بدی می دهد.  

 60. # Anonymous ناشناس

  فروش عرق کشمش ارمنی (۱۰۰%)
  همراه:09397489767  

 61. # Blogger pouya ghalani

  این نظر توسط نویسنده حذف شده است.  

 62. # Blogger Unknown

  باسلام خدمته دوستان من تمام مراحل فوق را انجام دادم امامحصوله نهایی من فوق العاده بویی تیزی داره ووقتی توقاشق روآتیش میذارمش شعله ور نمیشه شفافم هست لطفا راهنمایی بفرمایید  

 63. # Anonymous ناشناس

  سلام دوستان من همه مراحل رو برای تهیه عرق خرما انجام دادم همه چیز خوب و عالی پیشرفته فقط هنگام تقطیر بوی خیلی بدی عرق حاصله پیدا میکنه(بوی تعفن) رنگش عالیه الکلش عالیه ولی نمیدونم چرا بوی بد میده همه دستورات رو هم رعایت کردم شلنگ پلاستیکی کوتاه . عرق خامم عالیه . فقط احتمال میدم مال لوله آلومنیومی باشه یعنی اگر مسی باشه شاید خوب بشه کسی میدونه لطفا اگر کسی اطلاعی داره جواب منو بده ممنون میشم  

 64. # Anonymous ناشناس

  سلام خدمت ساقی عزیز من تو محاسبات اولیه یه کم اشتباه کردم آب کم ریختم آیا بعد از هشت روز میتونم آب اضافه کنم ؟
  و سوال بعدیم اینه که اصلا اگه آب کم باشه چه اتفاقی می افته ؟  

 65. # Blogger Unknown

  با سلام
  دوست عزیز معمولا. الکل سنج ها در دمای 20 درجه بهترین درصدلکل رو نشون میدن  

 66. # Anonymous ناشناس

  سلام من بجای شکردربشکیه ۲۰لیتری ۲۵۰گرم نبات انداختم ایرادی داره یانه  

 67. # Blogger Shayan B

  دادا در ظرف و کیپ کن هوا میکشه...  

 68. # Blogger ali rezaei

  سلام ساقی عزیز بخشش باشه .
  من قبل انداختن کشمش هارو خوب شستم
  و 12 کیلو توی 20لیتری ریختم
  و 4انگشت روی کشمش آب هستش
  این سمتا اینجوری درست میکنن
  شما تا حالا اینطوری درست کردی ؟>
  حالا یک چیزی
  کشمش رو شستم چ باید بکنم ؟>  

 69. # Anonymous ناشناس

  باعرض سلام و خسته نباشید،دوستان من عرق و که میکشم الملش و همه چیش ردیفه فقط بوی بد میگیره،نمیشه خوردش،کسی تجربشو داره و میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم  

 70. # Blogger Danial Soltani

  والا واسه منم اینجوریه میگن از لولته باید مسی باشه  

 71. # Anonymous ناشناس


  سلام . بزرگوار من چندین مرتبه عرق کشمش رو خودم داخل منزل تهیه کردم , اینبار اومدم برای له شدن سریع تر کشمشها از یک میله که سرش رو یک تیغه سبزی خرد کن بسته بودم هم زدم و خیلی کشمشها خرد شد . حالا بعد گذشت تقریبا یک هفته تفاله ها دارن یواش یواش تهنشین میشن . خواستم بدونم این عمل طبیعی هست یا منجر به مشکلی شده و در این خصوص باید چه اقدامی انجام بدم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید .  

 72. # Blogger Unknown

  سلام اقای ساقی
  اقا من خیلی دنباله این رام گشتم خودمم خواستم بسازم جور نشد فضاش ...
  می خوام ببینم از اونجایی که عرق کشمش و خرما هم تقریبا همینه می شه اونارو کاراملی کرد و تمام ...
  یا نه اصن به رام نزدیک نمی شه ...
  این سواله منه
  آیا عرق کشمش رام می شه با کاراملی کردن؟
  )دو آتیشه یا نه؟)  

 73. # Blogger hh

  سلام به ساقی عزیز.برای کم کردن درصد الکل ودکا چه مایعه ایی بهش اضافه کنم چون دو دفه تقطیرش کردم تو قاشق که میریزی اتش میزنی هیچی ازش نمیمونه.
  برای از بین بردن بوی بد عرق چکار بایستی کرد.با تشکر  

 74. # Blogger MR.Salman

  با سلام و خشته نباشید‌خدمت تمام دوستان عزیز ، با اجازه از ادمین عزیز و جهت کمک به دوستان که هر‌چی‌سریع تر‌ذمشکلشون حل بشه ، بنده هر‌گونه سوالی داشته باشید رو پاسخ میدم . تجربه زیادی در‌ تولید عرق کشمش و خرما‌دارم ، دوست داشتین میتونید اینستا بهم پیام بدید تا هر‌مشکلی داربد رو پاسخ قدم و حلش کنین . تمام مشکلات شمارو منم داشتم ولی با کلی مطالعه حلش‌کردم
  پیج اینستای بنده 👇
  @mashrob.torbat  

 75. # Blogger Unknown

  دوست عزیز از فیلتر ذغال استفاده کن عالیه  

 76. # Anonymous ناشناس

  انتهورا در گوگل جستجو کن  

 77. # Anonymous ناشناس

  نه مشکلی نداره ، باید اون اتفاق بیوفته . اون مخمره  

 78. # Blogger behnam

  سلام دمت گرم بابت اطلاعات دقیق .من 40 کیلو کشمشو ریختم تو 110 لیتر اب بعد نیم کیلو نبات با 5گرم نبات هم زدم ریختم توش دوتا سوال دارم اولا نبات ریختم موقع تقطیر مشکل نداره دوما الان 15 روز گذشته هروز با هم زن هم زدم الان تفله میاد بالا میخواستم ببینم تا چند روز دیگه باید صبر کنم  

 79. # Blogger Unknown

  سلام من به شخص واسه رفع بوی بدعرق کشمش و سیب از زغال شسته شده لیمو استفاده میکنم تو یه کیسه توری خروجی دستگاه تقطیر
   

ارسال یک نظر

جدید ترین ها

بایگانی ماهانه

مقالات گذشته
XML

Powered by Blogger© می سرا

استفاده یا کپی برداری از مقالات و انتشارات این وبلاگ برای عموم آزاد است